Ukrayna Havayolları El Bagajı Kurallarında Değişiklik

2. Ocak, 2019

Ukrayna havayolları el bagajı kuralları değişti! UIA havayolunun yolcu ve bagaj hava yolu ile taşıma kurallarının 13.13.6 maddesine uygun olarak, UIA havayolunun, el bagajı taşıma kuralları ve koşulları değiştirilmiştir. El bagajı taşıma yeni kuralları ve koşulları, 00.00 UTC 1 Kasım 2018 tarihi itibari ile bilet alan ve uçuşları 15 Ocak 2019 tarihi itibaren olan yolcular için geçerlidir.

Ukrayna Hava Yolları (UIA) 1992 yılında kuruldu ve UIA %100 özel bir şirkettir. Havayolu, Ukrayna’yı 50’den fazla başkentle ve Avrupa, Asya, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve BDT ülkelerinin kilit şehirleriyle birleştiriyor ve uluslararası ortaklarının dünya çapındaki 3.000’den fazla varış noktasına olan uçuşlarıyla bağlantı kuruyor. Şu anda, UIA, ortalama 8.7 yaşında olan 30 orta mesafeli Boeing 737 NG uçağı dahil 43 uçak işletmektedir. Ukrayna Havayolları filosunun ortalama yaşı 10.7’dir ve haftada 1100 tarifeli uçuş gerçekleştirmektedir. UIA için ana havaalanı Kiev Boryspil (KBP) ‘dir. UIA hakkında daha fazla bilgi için şirketin web sitesini ziyaret edin: www.flyUIA.com

Ukrayna Havayolları El Bagajı Kuralları

UIA uçuşlarında 00.00 UTC 1 Kasım 2018 tarihi itibari ile bilet alan ve uçuşları 15 Ocak 2019 tarihi itibari ile olan yolcular için: ”Sadece el bagajı ödeyerek bilet alan yolcular, uçağa 7 kg ağırlığa sahip üstündeki kıyafet ve şemsiyelerle birlikte tek parça 55x40x20 cm boyutundan büyük olmayan el bagajı alabilirler.

Ukrayna Havayolları El Bagajı Kuralları

UIA uçağının salonuna, UIA ‘nın kurallarına uyan, yolcu başına izin verilen miktarda, ağırlıkta ve ölçülerde olan el bagajı kabul edilir.

Laptop, gazete(dergi), fotoğraf makinesi, ‘duty free’ ürünleri, özel evraklar v.b. gibi eşyalar veya aksesuarlar, işbu kurallar ve koşullarda belirtilen normlara uygun olan el bagajına yerleşik olmalıdırlar.

Ukrayna Havayolları el bagajı kuralları doğrultusunda el bagajının ücretsiz bagaj hakkını aşan ancak el bagajının ölçüsünü aşmayan eşyalar, işbu kural ve koşullarda belirtilen miktarlarda ücretsiz olarak taşınan eşyalar hariç olmak üzere, UIA tarafından belirlenen ücret karşılığında kabul edilir.

Ücretsiz El Bagajı Normları

Ukrayna Havayolları El Bagajı Kuralları

Ukrayna Havayolları El Bagajı Kuralları

Uçak salonunda el bagajının yerleştirilmesi

Ukrayna Havayolları el bagajı kuralları doğrultusunda ölçüleri 55х40х20 (cm)’ye kadar olan el bagajı, koltuğun üstünde olan eşya saklama için ayrı yere yerleştirilmelidir.

Ölçüleri 40х30х10 (cm)’ye kadar olan el bagajı, ön koltuğun altına yerleştirilmelidir.

Dış giyim ön koltuğun kancasına asılabilir.

ÖNEMLİ: Acil çıkışların bulunduğu sıraların üzerindeki özel saklama yerler, koltukları bu sıralarda olan yolcular için ayrılmıştır.

DİKKAT! Bazı durumlarda, konforunuzu ve güvenliğinizi sağlamak amacıyla, uçuşun dolu olduğunda veya uçağın türüne bağlı olarak, el bagajınızın standartlara uygun olmasına rağmen uçak salonu içinde taşınması için kabul edilemeyebilir. Bu durumda, el bagajınızı uçağın kargo bölümüne ücretsiz olarak vermeniz gerekecektir. Uçağın kargo bölümünde taşınması yasak olan ancak el bagajında taşınmasına izin verilen belgeler, ilaçlar, değerli eşyalar, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar, piller, elektronik sigaralar, kibritler ve çakmaklar, v.b. gibi eşyaların çıkarılması gerekir.

Ücresiz bagaj normlarını aşan el bagajın taşınması 

(Ekstra el bagajı)

Satın alınan tarifeye ve hizmet sınıfına göre belirlenen ücretsiz el bagajına ek olarak, UIA tarafından belirlenen ücret ödendikten sonra, yolcunun 5 kg’a kadar olan ve ölçüsü 40x30x10 (cm) ‘ye kadar olan tek bir el bagajı taşıma hakkı vardır.

DİKKAT! UIA tarafından belirlenen ücretler yolcular bildirilmeden değiştirilebilirler. Ekstra el bagajının taşınması için alınacak ücret ödeme gününde belirlenir.

ÖNEMLİ: Tüm rotada ekstra el bagajının tek yönde taşınması için ücret 15 EUR‘dur. Ödeme havalimanında 15 Ocak 2019 tarihi itibari ile yapılabilir.

DİKKAT! Satın alınan tarifeye ve hizmet sınıfına göre ücretsiz el bagajının normlarını aşan yolcu eşyaları, transfer eşyalar dahil olmak üzere, ve/veya UIA tarafından belirlenen ekstra el bagajının taşıma ücreti yolcu tarafından ödenmeyen eşyalar, kaydı yapılan bagajın taşınması için UIA tarafından belirlenen kurallara ve tarifelere göre kaydı yapılmış bagaj olarak taşıma için kabul edilebilir.

Yeni el bagajı kurallarını UIA’nın resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Sitemizde en son paylaştığımız Ukrayna fırsatlarına göz at.