Koronavirüs Uluslararası Turizmi Yarıya Düşürdü

28. Ağustos, 2020

Bu yılın başlarında, BM Dünya Turizm Örgütü, koronavirüs salgınının uluslararası turist girişleri üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olabileceğine dair tahminler yayınladı. Mayıs ayında yayınlanan üç senaryodan en olumlu olanı, seyahat kısıtlamalarının Temmuz ayında kaldırılacağı yönündeydi. Halihazırda uluslararası seyahatin hala ciddi şekilde kısıtlanmış olması nedeniyle fazlasıyla iyimser olduğu ortaya çıkan bu senaryo altında bile, UNWTO, uluslararası turist girişlerinin bu yıl 2019’a kıyasla yüzde 58 oranında düşmesini bekliyordu.

2020’nin ilk beş ayı için yeni yayınlanan verilere bakıldığında, UNWTO’nun tahminleri çok uzak değildi. Uluslararası turist girişleri, 2019’un aynı dönemine kıyasla Mayıs 2020’de sona eren beş ay boyunca küresel olarak yüzde 56 azaldı. Seyahat kısıtlamalarının çoğunun yalnızca Mart ayı ortasında yürürlüğe girdiği göz önüne alındığında, rakamların en az onun kadar kötü görünmesi beklenebilir. Haziran ve Temmuz rakamları da dahil edilirse daha da kötüsü.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yeni enfeksiyonlarda son zamanlarda görülen artışla birlikte, hastalıklı turizm sektörünü yeniden canlandırma çabalarında büyük bir aksilik olduğunu kanıtlayan milyonlarca insan, özellikle uluslararası turizme büyük ölçüde bağımlı olan bölgelerde geçim kaynaklarından endişe duyuyor.

Bu, 2020’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 67 milyon uluslararası turizm kaybını temsil ediyor. Bölgelere göre, COVID-19’un etkisinden etkilenen ilk bölge olan Asya ve Pasifik’te, 2020’nin ilk üç ayında turizm açısındane %35’lik bir düşüş gördü. İkinci en sert darbe, %19’luk düşüşle Avrupa oldu, ardından Amerika (-%15), Afrika (-%12) ve Orta Doğu (-%11).

Son paylaştığımız seyahat fırsatlarına göz at.

 1x1Bizi instagram‘dan da takip edebilirsiniz (@ucuzgezi) 1x1

UcuzGezi.info blogunu takip etmeye devam et ve Facebook sayfamızı BEĞEN

Konaklama:

Binlerce seyahat sitesini karşılaştırın ve dünyanın en büyük otel arama motoru HotelsCombined‘i kullanarak tasarruf edin.

Araba kiralama:  

Rentalcars.com‘da en iyi araba kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Seyahatinizi planlarken tüm turistik mekanlar hakkında nelerin ilgi çekici olup olmadığını öğrenmek için Trip Advisor’a bakın.